Istorie Octombrie 31, 2014

În anul 2000 s-a înfiinţat noua parohie Sfântul Arhidiacon Ştefan prin împărţirea  fostei parohii Oanţu iar în anul 2001 s-a luat hotărârea de a ridica un sfânt lăcaş în satul Poiana.

Tot de atunci am început să adunăm materialele necesare.

În privinta locului de amplasare a bisericii au fost mai multe pareri dar in anul 2001, Prea Sfintitul Calinic Botosaneanu, in urma mai multor vizite a facut slujba de sfintire a locului noii biserici. Prea Sfintia Sa a fost prezent in fiecare an in mijlocul nostru urmarind indeaproape fiecare faza de constructie.

Biserica este in forma de cruce, zidul este din lemn, iar acoperisul in stil Stefanian, este invelita cu tabla zincata.

Pictura a fost realizata in tehnica tempera de catre doamna Rachieru Zenaida, in perioada 2007-2009.

Catapeteasma a fost lucrata de domnul Hanganu Constantin, invatatorul satului, din lemn de stejar.

Tamplaria cu usile si stranile, tot din stejar au fost realizate in satul nostru de catre domnul Marculescu Constantin, iar sculptura a fost facuta de Hanganu Constantin.

Policandrele au fost executate si donate de catre domnul invatator Hanganu Constantin.

Întreaga valoare a constructiei a depasit suma de 350.000RON, toti banii fiind adunati de la credinciosi, Primaria comunei, Preot Arhimandrit Teofil Lefter si o donatie de la SC TRYFOREST Poiana Oantu.

Biserica a fost sfintita in data de 15 mai 2011 de catre Inalt Prea Sfintitul Teofan  Mitropolitul  Moldovei si Bucovinei.